VAF triumfer

 

 

Triumfer

 


 

 

Danske ungdomsrekorder:

D13 600 meter: René Jessen, 82 Kolding, 23.09.1995 1.37,7 min.
(Rekorden blev slået i 1998…)
P15 Spydkast: Jane Lindved, 85 Herning, 06.05.2000 35,83 m
P15 Spydkast: Jane Lindved, 85 Esbjerg, 13.05.2000 37,44 m
(Rekorden blev slået en måned senere…)
P16 Spydkast: Jane Lindved, 85 Esbjerg, 11.05.2001 38,58 m
P16 Spydkast: Jane Lindved, 85 Aalborg, 01.09.2001 40,00 m
(Rekorden blev slået 19. august 2006)

 

Danske bedstenoteringer:

P14: Spydkast 400 g Trine Vestergaard, 96 Sävedalen, 05.06.2010 39,94 m

(2017: Stadig det længste registrerede kast af en dansk pige med 400 g spyd)

Udtagelser:

Spydkast: Jane Lindved, 85 juniorlandsholdet, 2001

 


Medaljer ved danske ungdomsmesterskaber:

GULD: Andreas Hasle, 54 Højdespring, 1970

 

GULD: Andreas Hasle, 54 Højdespring, 1971

 

GULD: Andreas Hasle, 54 Højdespring (inde), 1972

 

GULD: Andreas Hasle, 54 Kuglestød (inde), 1972

 

GULD: Jane Lindved, 85 Spydkast, 1999

 

GULD: Jane Lindved, 85 Kuglestød (inde), 2000

 

GULD: Jane Lindved, 85 Diskoskast, 2000

 

GULD: Jane Lindved, 85 Spydkast, 2001

 

GULD: Jane Lindved, 85 Kuglestød, 2001

 

GULD: Agnethe Andersen, 87 Kuglestød (inde), 2002

 

GULD Peter Bjørn, 96 3000 meter kapgang, 2011

 

 

SØLV: Andreas Hasle, 54 10-kamp, 1971

 

SØLV: Sabrina Søndergaard, 84 100 m, 1999

 

SØLV: Sabrina Søndergaard, 84 60 m (inde), 2000

 

SØLV: Jane Lindved, 85 Kuglestød, 2000

 

SØLV: Jane Lindved, 85 Spydkast, 2000

 

SØLV: Jane Lindved, 85 Kuglestød (inde), 2001

 

SØLV: Daniel Jensen, 87 Kuglestød (inde), 2001

 

SØLV: Sune Søndergaard, 86 1500 meter (inde), 2001

 

SØLV Trine Vestergaard, 96 Kuglestød (inde), 2011

 

SØLV Trine Vestergaard, 96 Kuglestød, 2011

 

 SØLV  Nina Lund, 2001  Trespring (inde), 2016

 

SØLV Nina Lund, 2001 Trespring, 2016

SØLV Peter Kjølbye, 2001 60 meter (inde), 2018

SØLV Nina Lund, 2001 Trespring (inde), 2018

BRONZE Andreas Hasle, 54 200 meter, 1970

 

BRONZE Andreas Hasle, 54 Kuglestød, 1970

 

BRONZE Jane Lindved, 85 Hammerkast, 2000

 

BRONZE Jane Lindved, 85 Hammerkast, 2001

 

BRONZE Agnethe Andersen, 87 Diskoskast, 2001

 

BRONZE Agnethe Andersen, 87 Spydkast, 2001

 

BRONZE: Daniel Jensen, 87 Kuglestød (inde), 2002

 

BRONZE: Daniel Jensen, 87 Kuglestød, 2002

 

BRONZE Thomas Vestergaard, 91 Diskoskast, 2006

 

BRONZE Thomas Vestergaard, 91 Højdespring, 2006

 

BRONZE Thomas Vestergaard, 91 Længdespring, 2006

 

BRONZE Trine Vestergaard, 96 Kuglestød (inde), 2010

 

BRONZE Jonas Lund, 96 100 meter, 2011

 

BRONZE Jonas Lund, 96 200 meter, 2011

 

BRONZE Jonas Lund, 96 300 meter, 2011

 

BRONZE Trine Vestergaard, 96 Diskos, 2011

 

BRONZE Trine Vestergaard, 96 Spydkast, 2011

 

BRONZE Thor Kjeldahl, 2001 Spydkast, 2017

Derudover sandsynligvis enkelte yderligere medaljer ved fx Andreas Hasle.

 

Jyske ungdomsmesterskaber (1954-1970):

GULD: Per Christiansen 200 meter, 1954

 

GULD: Per Christiansen Længdespring, 1954

 

GULD: Andreas Hasle, 54 Højdespring, 1970

 

GULD: Andreas Hasle, 54 Længdespring, 1970

 

GULD: Andreas Hasle, 54 10-kamp, 1970

 

Muligvis flere. Derudover en række sølv- og bronzemedaljer.

 

Jysk-fynske ungdomsmesterskaber (1990-2002):

GULD: Claus Pagh, 76 80 meter, 1990

 

GULD: Claus Pagh, 76 200 meter, 1990

 

GULD: Claus Pagh, 76 Længdespring, 1990

 

GULD: Claus Pagh, 76 Højdespring, 1990

 

GULD: Drenge 11-12 år Holdmesterskab, 1991

 

GULD: Allan Møller, 81 Kuglestød (inde), 1994

 

GULD: René Jessen, 82 Højdespring, 1995

 

GULD: Mads Trentemøller, 82 Kuglestød (inde), 1995

 

GULD: Mads Trentemøller, 82 Kuglestød, 1995

 

GULD: Rasmus Donbæk, 84 3-kamp, 1995

 

GULD: Drenge 10-11 år Holdtrekamp, 1995

 

GULD: Mixhold 10-11 år Holdtrekamp, 1995

 

GULD: René Jessen, 82 Højdespring (inde), 1996

 

GULD: Jane Lindved, 85 Kuglestød (inde), 1998

 

GULD: Jane Lindved, 85 Diskoskast, 1998

 

GULD: Jane Lindved, 85 Spydkast, 1998

 

GULD: Agnethe Andersen, 87 3-kamp, 1998

 

GULD: Mixhold 10-11 år Holdtrekamp, 1998

 

GULD: Mixhold 10-11 år Holdmesterskab, 1998

 

GULD: Sabrina Søndergaard, 84 800 meter, 1999

 

GULD: Agnethe Andersen, 87 3-kamp, 1999

 

GULD: Emil Lydom, 88 3-kamp, 1999

 

GULD: Daniel Jensen, 87 60 meter (inde), 2000

 

GULD: Sabrina Søndergaard, 84 60 meter (inde), 2000

 

GULD: Daniel Jensen, 87 Kuglestød (inde), 2000

 

GULD: Jane Lindved, 85 Kuglestød (inde), 2000

 

GULD: Daniel Jensen, 87 5-kamp, 2000

 

GULD: Agnethe Andersen, 87 Kuglestød, 2000

 

GULD: Daniel Jensen, 87 Diskoskast, 2000

 

GULD: Daniel Jensen, 87 Spydkast, 2000

 

GULD: Jane Lindved, 85 Kuglestød, 2000

 

GULD: Jane Lindved, 85 Diskoskast, 2000

 

GULD: Jane Lindved, 85 Hammerkast, 2000

 

GULD: Agnethe Andersen, 87 Længdespring (inde), 2001

 

GULD: Jane Lindved, 85 Kaste 4-kamp, 2001

 

GULD: Agnethe Andersen, 87 7-kamp, 2001

 

GULD: Daniel Jensen, 87 8-kamp, 2001

 

GULD: Agnethe Andersen, 87 Kuglestød, 2001

 

GULD: Jane Lindved, 85 Kuglestød, 2001

 

GULD: Jane Lindved, 85 Diskoskast, 2001

 

GULD: Jane Lindved, 85 Spydkast, 2001

 

GULD: Agnethe Andersen, 87 Kuglestød (inde), 2002

 

Derudover en lang, lang række sølv- og bronzemedaljer.

 

Jysk-fynske atletikforbund blev nedlagt ved sammenlægning med det sjællandske forbund til et samlet nationalt atletikforbund DAF.

Mesterskaberne er videreført som Vestdanske ungdomsmesterskaber.

Her har VAF haft mange triumfer gennem årene, men de er ikke systematisk registreret.